Ez a bejegyzésünk a MAC felhasználóknak szól. Néhány trükk segítéségével könnyedén felgyorsíthatod a munkafolyamataidat.
Legfontosabb billentyűk:
Command ⌘
Shift ⇧
Alt ⌥
Control ⌃
Caps Lock ⇪
Fn
Alap billentyűkombinációk
Alt-1: &
Alt-4: $
Alt-7: {
Alt-8: [
Alt-9: ]
Alt-Ö: }
Alt-Ü: \
Alt-Q: @
Alt-Ú: ~
Alt-Á: ^
Alt-Ű: `
Alt-Í: |
Alt-Shift-Y: <
Alt-Shift-X: >
Alt-Shift-3: #
Shift-0: §
Alt-2: ™
Alt-3: £
Alt-E: €
Alt-R: ¶
Alt-S: ß
Alt-G: ©
Alt-É: …
Alt-W: «
Alt-X: »
Alt-V: „
Alt-B: ”
Alt-Shift-R:
Cikk forrása az alap billentyűkombinációkhoz: macszeretem.hu
Egyéb beállítások
Keyboard
Gyakran előfordul, hogy ugyanazokat a kifejezéseket, mondatokat használod? Miért kéne leírnod minden betűt, ha egy egyszerű mac beállítással a rövidített megfelelőjével is megkaphatod ugyanazt az eredményt.
Így tudod beállítani a kedvenceidet:
- A bal felső sarokban menj rá az apple logóra.
- System preferences
- Válaszd ki a keyboard-ot, majd a bal alsó sarokban található plusz jelre kattintva hozzáadhatod a sajátjaidat.
Trackpad
A másik kedvenc beállításom a Trackpad, amit ugyanott találhasz meg mint ahol a Keyboard-ot is.
Fontos megjegyeznünk, hogy nem szükséges az alapbeállításokat megjegyezned. Ha egy bizonyos parancsot más kombinációval szeretnéd előhívni, akkor ezt könnyen ki tudod választani a legördülő lehetőségek közül.
Leggyakrabban használt billentyűkombinációim parancsokhoz
Cmd-Tab
Képzeld el, hogy éppen szörfölsz az internetet és érdekesebbnél érdekesebb tartalmakat találsz, amikor hirdeten az eszedbe jut, szeretnél feltenni a kedvenc Queen slágeredet spotify-on. Ezzel a billentyűparancsal pillanatokon belül előhívhatod az alkalmazást.
Cmd-Q:
Amikor be szeretnénk zárni egy alkalmazást, nem egyszerűbb két gombot leütni, mint a trackpadoddal megtalálni az x gombot? A cikk elolvasása után próbáld ki 😉
Cmd-C, Cmd-V, Cmd-X
Windows és linux felhasználók számára is ismerős lehet annyi különbséggel, hogy a ctrl helyett a mac-en a cmd billentyűt használjuk. Másolást, beillesztést az X-es változat pedig kivágást jelent.
Cmd-T
Új tabot nyithatunk meg a böngészőnkben.
Cmd-W, Cmd-Alt-W
Ha túl sok új ablakot nyitottunk meg, akkor a segítségünkre lehet a Cmd-W kombináció a tab-ek egyesével való bezárásához, alt-al fűszerezve pedig az összes ablakot egyszerre zárhatjuk be.
Cmd-F
Ha tehetném, akkor ennek a parancsnak a tiszteletére kérvényezném a munkaszüneti nap tartását, hiszen annyi időt spórolt meg azzal, hogy kulcsszavak alapján rögtön ahhoz a kontent részhez tudtam ugrani, hogy az hihetetlen! Viva la Cmd-F!
Cmd-P
Szeretnéd kinyomtatni a kedvenc receptedet, mert nem akarod totálkárossá tenni a konyha alias “danger zone”-ban? Ha nem szeretnéd az egész oldalt kinyomtatni, a kívánt rész kijelölésével majd a Cmd-P billentyűkombináció használatával, csak a kijetölt részt látod viszont finoman ropogósan a papírodon.
Kifelejtettünk más életmentő kombinációkat vagy egyéb trükköket? Jelezd kérlek nekünk kommentben!