Az elmúlt 20 évben a webdesign hihetetlen fejlődésen ment keresztül annak ellenére, hogy sok intézmény még mindig ragaszkodik a 90-es években létrehozott weboldalához. Vajon hogyan néztek ki a legnagyobb technológiai óriások és közösségi weboldalak, amikor elindultak? Olvassatok tovább, hogy megtudjátok!
Google (1998)
A Google a Stanford egyetem szerverén indult el először, a Google domaint pedig 1997-ben regisztrálták. Az eredeti neve BackRub volt. Ez az elnevezés Sergej Brin és Larry Page kreativitásának volt köszönhető.
Facebook (2004)
Tudod, kinek az arca rejtőzködik a bináris kód mögött a bal felső sarokban? Andrew McCollum, Mark Zuckerberg osztálytársa alkotta meg 2014-ben a thefacebook logóját, és belekomponált a dizájnba egy titokzatos férfit. Ő Al Pacino.
YouTube (2005)
A YouTube-ot három kolléga, Chad Hurley, Steve Chen és Jawed Karim alkotta meg, akik korábban a PayPal-nál dolgoztak. A YouTube (mai) koncepciója akkor még nem született meg, hiszen ők videós társkereső oldalt akartak készíteni. A YouTube jelenlegi CEO-ja Susan Wojcicki, akinek a garázsában Sergej Brin és Larry Page megalapította a Google-t.
Amazon (1995)
Te vásárolnál egy ilyen honlapon? Az Amazon állítólag a Cadabra nevet kapta volna eredetileg, ami az Abracadabra szóból eredt. Ezt az ötletet viszont lesöpörték az asztalról, amikor Bezos ügyvédje félreértette, és “cadaver”-t hallott, ami tetemet jelent.
Apple (1996-os weboldal)
Az Apple 1976-ban kezdte el értékesíteni legelső saját számítógépét Apple-1 néven, melynek fejlesztője és dizájnere Steve Wozniak volt. Az akkori eladási ára $666,66 volt. Ennek köszönhetően sok összeesküvés-elmélet született, miszerint az Apple mögött álló emberek sátánhívők voltak. Az igazság azonban ennél prózaibb volt. Mikor Wozniak meglátta a $667-os árat, módosította azt, mert szerette az ismétlődő számokat.
eBay (1995)
Az eBay eredeti neve AuctionWeb volt. 1997 szeptemberében azonban Pierre Omidyar, a tulajdonos és Jeffrey Skoll, az eBay első alkalmazottja úgy döntöttek, átnevezik a honlapot, mert az ügyfelek már eleve így hívták, hiszen az AuctionWeb az eBay tulajdonában volt.
LinkedIn (2003)
Így nézett ki a LinkedIn a megalapítása idején. Alapítója korábban a PayPal igazgatótanácsának tagja volt, ám az eBay általi felvásárlását követően Reid Hoffman saját projektbe kezdett – egy szakmai közösségi háló létrehozásába.
Twitter (2006)
Néhányan közületek még lehet, hogy emlékeznek a Twitter eredeti dizájnjára. Ez a közösségi háló eredetileg a Friendstalker nevet kapta. Szerencsére ezt még az indulása előtt megváltoztatták. További ötletek is felmerültek: Twitch, Twitcher vagy Jitter.
Yahoo (1994)
A Yahoo-t két mérnök, Jerry Yang és David Filo alapította meg. A projekt eredeti neve a “Jerry and David’s guide to the World Wide Web” volt. A Yahoo gyakorlatilag a “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” rövidítése volt. Jerry és David a felkiáltójelet azért rakta a végére, mert a Yahoo márka már egy BBQ szószt előállító vállalat tulajdonában volt.
Netflix (2005)
A Netflix ötlete 1997-ben született meg, amikor a Netflix CEO-ja kénytelen volt 40 dollárt kifizetni az Apollo 13 videókazettájáért. A stream szolgáltatás ugyanabban az évben indult el, tehát hamarabb, mint a Google. 2000-ben a Blockbuster szerette volna felvásárolni a Netflixet 50 millió dollárért – ám elutasították. A Blockbuster azóta gyakorlatilag eltűnt, míg a Netflix értéke ma már 20 milliárd dollár.